04 czerwca 2014

WODA KOKOSOWA. COCONUT WATER


Postanowiłam napisać o wodzie kokosowej, ponieważ lato wkrótce u nas zagości na dobre, w związku z czym nie możemy zapominać o nawadnianiu organizmu zwłaszcza w czasie upałów. Jako osoba aktywna sportowo muszę dbać również o odpowiednie nawodnienie po treningu. Postanowiłam wypróbować sok kokosowy. Jest to dość gęsty płyn o smaku słodko-słonym, wyczuć można też orzecha kokosowego ale nie przypomina w smaku mleczka.

Woda a raczej sok kokosowy to porcja organicznych związków, które są bardzo ważne dla naszego zdrowia. Jest ona naturalnym płynem izotonicznym, który dobrze gasi pragnienie i doskonale nawadnia zwłaszcza po aktywności fizycznej. Zawiera witaminę C i witaminy z grupy B, wapń, sód, potas, magnez, mangan, tiaminę. Nie zawiera tłuszczu, cholesterolu, wspomaga metabolizm, pomaga w odchudzaniu zmniejszając łaknienie, działa bakteriobójczo, przeciwgrzybicznie, łagodzi infekcje moczowe. Ma działanie diuretyczne, zmniejsza ryzyko powstawania kamieni w nerkach. Pomaga utrzymać odpowiedni poziom elektrolitów w płynach naszego ciała. Na rynku jest wiele płynów izotonicznych, których nie jestem zwolenniczką, przeznaczonych dla osób uprawiających sport. Jednak tylko woda kokosowa jest w pełni naturalnym płynem, w którym występują elektrolity, czyli jony soli które są naładowane elektrycznie. Odpowiedzialne są one za napięcie błon komórkowych oraz przenoszenie impulsów elektrycznych (nerwowych) do innych komórek. 

Podczas intensywnego treningu a także walki z wirusami jakie nasze organizmy toczą podczas choroby, tracimy elektrolity i zmuszeni jesteśmy do ich uzupełniania. Objawami niedoboru elektrolitów są: ogólne osłabienie, nadciśnienie, zaburzenia rytmu serca (arytmia), zawroty głowy, omdlenia, drżenie mięśni. Charakterystyczne są także: obrzęk kończyn dolnych, senność, utrata apetytu, mdłości i zaparcia. Możemy zapobiec utracie elektrolitów poprzez picie wody kokosowej, wody wysoko zmineralizowanej, soków pomidorowych. Osoby które trenują, w przerwach między ćwiczeniami powinny popijać wodę kokosową. Należy zadbać także o odpowiednią ilość snu (8 godzin), ponadto nie trenować podczas upałów, nie zmieniać drastycznie swojej diety a podczas infekcji, objawiających się gorączką i biegunką, przyjmować dwa razy więcej płynów niż zwykle. Ja jestem zdecydowanie przekonana do wody kokosowej i będę ja stosować w swojej diecie po treningach biegowych.

Informacje zaczerpnęłam ze strony http://www.poradnikzdrowie.pl oraz http://ascensionkitchen.com/.

Brak komentarzy: