Barszcz jest tradycyjną staropolską potrawą. Do przyrządzenia wigilijnego barszczu najlepiej użyć zakwasu z buraków, który dodaje się do wywaru warzywno-grzybowego. W ten sposób barszcz jest zakwaszany. Wypróbowałam dwa przepisy na zakwas buraczany.
Do jednego dodałam kromeczkę żytniego pieczywa na zakwasie naturalnym (tutaj znajdziesz przepis na żytni zakwas chlebowy a pod tym linkiem przepis na polski chleb żytni razowy), przyspiesza on bowiem proces kiszenia buraków, natomiast przepis drugi jest bez tejże kromeczki, ale za to z większa ilością przypraw. Według mnie oba przepisy są bardzo dobre. W obu przypadkach czas kiszenia wynosi 5 dni. Wybór metody zależy od Was. Można tak albo tak. Jednak zakwas zacznij robić odpowiedni wcześniej, by zdążyć przed Wigilią.SKŁADNIKI:
Przepis nr 1
1 kg buraków
2-3 l letniej przegotowanej wody
1 ząbek czosnku
1 liść laurowy
kromka żytniego chleba na zakwasie naturalnym
Buraki umyj, wyszoruj, sparz wrzątkiem, i nie obieraj ze skórki. Pokrój je na cienkie plastry, ułóż w słoju lub kamionce. Dodaj przyprawy, zalej wodą a na wierzch połóż kromkę pieczywa żytniego.Naczynie przykryj gazą i odstaw. Po 5 dniach usuń pianę, która powstanie a zakwas przecedź do wypażonej butelki. Na wierzch nalej łyżeczkę oliwy i zakorkuj. Przechowuj zakwas w lodówce.
Przepis nr 1 inspiracja pochodzi z książki pt. „Kuchnia Polska. Dania na każdą okazję”.
Przepis nr 2
1 kg buraków
2 l wody
3 ząbki czosnku
1 korzeń chrzanu
2 liście laurowe
2 ziarna ziela angielskiego
2 ziarna jałowca
1 łyżka soli
1 łyżka cukru
Buraki umyj, wyszoruj, sparz wrzątkiem, i nie obieraj ze skórki. Pokrój je na cienkie plastry, ułóż w słoju lub kamionce. Dodaj przyprawy, zalej letnią przegotowana wodą. Naczynie przykryj gazą i odstaw w ciemne, ciepłe miejsce. Po 5 dniach otrzymasz zakwas. Pianę usuń i przecedź go do wyparzonej butelki jeśli chcesz go przechowywć dłużej. Zakwas przechowuj w lodówce.
Przepis nr 2 inspiracja pochodzi z czasopisma Veggie!
7 komentarzy:
barszcz z takiego zakwasu wychodzi genialny :)
Barszcz musi być genialny kiedy jest zrobiony od podstaw domowo :) Niestety my możemy sobie tylko pozwolić na wywar z buraków i innych warzyw ale też jest pyszny :)
Cudowne zdjęcia! Rany! *.*
będę robić, koniecznie :-)
Bardzo na takim zakwasie - cudo :)
Miło mi:))
Mój już też gotowy ;)
Prześlij komentarz