26 stycznia 2018

BEZGLUTENOWE ŚNIADANIE – WANILIOWY BUDYŃ JAGLANY

Bezglutenowy budyń z kaszy jaglanej jest idealny na śniadanie zimą. Ma ona niesamowite właściwości rozgrzewające, zwłaszcza kiedy przyrządzi się ja w odpowiedni sposób. By je wzmocnić, wystarczy przed gotowaniem ziarna uprażyć przez chwilę na suchej patelni. Jednak najważniejsze są zdrowotne zalety kaszy. Kasza jaglana nie zawiera glutenu, dlatego mogą ją jeść osoby chorujące na celiakię. Jest całkowicie GLUTEN FREE:)) Poleca się ją szczególnie ludziom na diecie lekkostrawnej, wegetarianom, weganom, małym dzieciom oraz miłośnikom diet ekologicznych.

Ziarenka kaszy (proso) są dobrym źródłem energii; w 100 g kaszy znajduje około 340 kcal. To także dobre źródło białka i węglowodanów w optymalnych proporcjach, a także błonnika. W oczyszczonych nasionach znajdziemy ponadto m.in. magnez , żelazo, fosfor, potas, wapń, sód, witaminy z grupy B i witamina C oraz PP. To jedyna kasza zasadotwórcza, co znaczy, że ma zdolność odkwaszania organizmu – jest szczególnie wskazana, jeśli często spożywasz mięso, słodycze, produkty z białej mąki czy nabiał.

Kasza jaglana ma w składzie rzadko występującą w produktach spożywczych krzemionkę, która wykazuje leczniczy wpływ na stawy, a także korzystnie wpływa na wygląd skóry, paznokci i włosów. Krzemionka usprawnia też przemianę materii i produkcję komórek, kontrolując procesy starzenia się organizmu. W oczyszczonych nasionach znajdziemy ponadto m.in. magnez , żelazo, fosfor, potas, wapń, sód, witaminy z grupy B i witamina C oraz PP.

Nasiona prosa mają także właściwości antywirusowe, odtruwające oraz wzmacniające. Opracowania naukowe wspominają o właściwościach przeciwnowotworowych, przeciwmiażdżycowych i przeciwcukrzycowych. Kasza jaglana chroni narządy wewnętrzne, takie jak nerki, żołądek i śledziona. Obecne w niej przeciwutleniacze wychwytują i neutralizują wolne rodniki, chroniąc nas przed nowotworem i przedwczesnym zestarzeniem organizmu. Posiada zdolności do usuwania nadmiaru wilgoci z organizmu, warto ją jeść przy infekcjach górnych dróg oddechowych, ponieważ redukuje ilość śluzu gromadzącego się w oskrzelach.

Nie wiem jak WY, ale ja uwielbiam kaszę jaglaną!

SKŁADNIKI 

2 porcje
100 g kaszy jaglanej
100 ml mleczka migdałowego
1-2 krople ekstraktu waniliowego
2-3 łyżeczki ksylitolu lub cukru
200 ml ml gorącej wody
borówki, płatki migdałowe, owoce goji do przybrania

PRZYGOTOWANIE

  • Kaszę jaglaną opłucz pod bieżącą wodą, albo upraż na suchej patelni, po czym dodatkowo sparz ją wrzątkiem.
  • Przełóż ziarenka do rondelka, zalej je gorącą wodą, dodaj ksylitol, krople lub dwie ekstraktu waniliowego.
  • Gotuj pod przykryciem do momentu, aż kasza całkowicie wchłonie wodę. Trzeba uważać, żeby kaszy nie przypalić. Jesli kasza jest jeszcze „szorstka” to trzeba dolać odrobinę wody i ją podgotować,  żeby zmiękła.
  • Do ugotowanej kaszy dolewaj powoli mleczko migdałowe, cały czas miksując ją blenderem. Po uzyskaniu konsystencji budyniu, przełóż go do miseczek salaterek, udekoruj i  zjedz pyszne śniadanie w towarzystwie ukochanej osoby:))
  • SMACZNEGO

1 komentarz:

Lena pisze...

uwielbiam kaszę, i takie pyszne budynie :)